více informací o stavbě   
FINÁLNÍ STAV
MÉDIA
DALŠÍCH 30 FOTOGRAFIÍ VE FOTOGALERII
D ům je připraven k celoročnímu bydlení pro mladého podnikatele, v budoucnu jako rekreační objekt pro mladou rodinu v bezprostřední blízkosti domu, kde žijí rodiče investora. Pro místo stavby byl vybrán pozemek staré hájovny (LP 1880) pod Červenou roklí na konci lesní cesty mezi Dobřichovicemi a Lety pod Lesem. Charakteristickým rysem stavby je přiznaná dřevěná sloupová konstrukce a vize otevřeného japonského prostoru, o jehož naplnění se postará až uživatel. Velkoprostorový nedělený vnitřní prostor je pouze opticky rozdělen do interi=éru přiznanou nosnou konstrukcí skeletu dřevostavby s kmenů stromu do 6 zón:

  • Vstup s botníkem a šatnou
  • Kuchyňský kout
  • Jídelna
  • Obytný prostor propojený s terasou
  • Spací kout

  • Jediný prostor, který je dispozičně oddělený a i konstrukčně stojí mimo hlavní skelet domu je hygienické zázemí, které je řešeno jako jedna vykachlíkovaná místnost s gulou v podlaze opět bez další ho dělení. V koupelně je umyvadlo, WC, sprcha, kotel a pračka. Nad koupelnou je malý půdní úložný prostor.







    Na vysvětlenou:


    Pokud chcete pochopit tento rodinný dům a chcete ucítit alespoň část z jeho dřevěné duše, musíte zapomenout na to, že nové rodinné domy u nás většinou vznikají v koloniích rozparcelované zemědělské půdy s minimální vazbou na své okolí a genia loci. Musíte zapomenout na levné projekty typových domků, které vám vnucují nefunkční urbanistické řešení pozemků a schizofrenní dispozice vnitřních prostor podobné těm panelákovým. Musíte zapomenout na Porotherm, Bramac, plastová oka a další typizované stavební systémy, které v rozporu s obsahem své agresivní a na lidské pudy útočící reklamy, jsou ve skutečnosti nesprávné a omezují architektonické a technické řešení stavby. A nakonec musíte zapomenout na většinu developerů, kteří z lenosti a z nutnosti zajištění svých příjmů udělají vše pro to, aby to tak pod nepravdivou záminkou ochrany zájmů klienta zůstalo co nejdéle.

    Raději si představte, že architekt - nazývám ho tak spíše ze setrvačnosti a proto, že v češtině neznám výstižnější ekvivalent pro kreativního managera stavby se všeobecným stavebním vzděláním -nic neprojektuje, ale pouze v architektonické studii zvolí vhodnou koncepci.

    Dále si představte, že investor architektovi věří a na všechny jeho experimenty říká ano. Nevadí mu, když něco není dokonalé a některé detaily se povedou až napodruhé. Ví přece, že jeho dům je jako exotická milenka, před kterou se nestydí kleknout na kolena a vzít šroubovák, vrtačku, brusku či dlaždice do ruky sám.

    Představte si, že stavitel – tesař a příležitostný truhlář, řezbář, elektrikář a instalatér samouk - na výzvu jít do lesa a nasbírat padlé stromy, opracovat na místě kulatinu a postavit z ní bez drahého sušení hrubou stavbu řekne: „Proč ne...?“

    Představte si, že celý dům vzniká radostnou, spontánní a živelně kreativní tvorbou všech zúčastněných. Že všechny detaily a výběr materiálů jsou s citem určovány v průběhu stavby a že stavební náklady a kvalita provedení jsou velmi pečlivě kontrolovány. Je dbáno na ekologické řešení, provozní náklady a případnou odstranitelnost díla. A věřte či ne, stavební investice i přes experimentální přístup nepřekročí původní odhady a pohybují se pod běžnou cenou za m2 typizované výstavby.

    Tvrdím, že kvalita realizace je přímo úměrná době, kterou architekt – manager projektu - stráví na stavbě. Jeli klient připravený na experimentální stavbu, dá se dům postavit i tak, že si na začátku zvolíme nějakou koncepci - pokud možno zdokumentovanou v architektonické studii a vše ostatní vyřešíme v průběhu stavby formou kreativního stavebně autorského dozor. Sice nebudete na začátku úplně přesně vědět, co z toho vznikne, jste-li ajle na podobnou nejistotu připraveni, odmění se vám nezapomenutelným zážitkem z opravdu kreativní a zábavné výstavby vašeho neopakovatelného a jedinečného domu.

    PRŮVODNÍ A SOUHRNNÉ TECHNICKÉ INFORMACE

    Architekt:Tomas Klanc
    Stavební dozor:Tomas Klanc
    Koordinátor stavby:Tomas Klanc
    Autor fotografií:Filip Slapal, Vavrinec Mensl,  Rene Jakl
    . 
    Floor area:80 m2 obytný prostor s možností půdní vestavby
    35 m2 terasa
    Doba výstavby:Březen – květen 2003
    Stavební náklady:Cca 1,5 mil. Kč - ceny a DPH z roku 2004
    Způsob realizace:Svépomocná organizace více dodavatelů.
    .
    Základy:Spodní stavba jsou betonové patky, které nesou dům s podlahou
    cca 0,3 m nad terénem, ušetří se za složité zakládání a hydroizolaci.
    Konstrukce podlahy:Podlaha je tepelně izolovaná trámová konstrukce se zapuštěnými podlahovými
    otopnými tělesy.
    Konstrukce stěn: Vrchní stavba je „čistá“ dřevostavba s nosnými sloupy z kulatiny a větraný
    stěnovým sendvičem two by four s vloženou tepelnou izolací a palubkovým obkladem.
    Konstrukce střechy:Střecha je vaznicová konstrukce s větraný dvoupláštěm v interiéru s přiznanými
    krokvemi a kleštinami, střešní krytina je z pravé břidlice, klempířské prvky jsou z mědi.
    Topení:Teplovodní s podlahovými konvektory, zdroj tepla je kotel na LPG.
    Doplňkové vytápění krbová kamna.
    Pridat.eu

    FOTOGALERIE STAVBY

    Dalších 30 fotografií ve fotogalerii >

    naše domynaše interiéryo náskontaktCZ
    © 2001 - 2019:
    TOMÁŠ KLANC
       |    graphic design:
    LLEV
       |    PR:
    IDEALAB